Spektakle teatralne

Toruńska Orkiestra Symfoniczna we współpracy z Teatrem Afisz zaprasza na spektakle teatralne kierowane do grup zorganizowanych z przedszkoli i szkół podstawowych.

KARNAWAŁ ZWIERZĄT /teatr cieni/ SPEKTAKL ODWOŁANY
23 – 30.10.2019 r., godz. 9:00, 10:30, 12:00
Sala Prób CKK Jordanki

Lew choć jest królem zwierząt i zdawało by się, że winien mieć wielką wyrozumiałość dla wszystkich swoich podwładnych, niestety jest mięsożercą więc często ich zjada. Jednakowoż z okazji karnawału postanowił ….

Ponieważ jestem królem wszystkiego,
choć to nie jasne zoologicznie,
karnawał zrobię dziś, dla każdego,
choćby i brzmiało to nielogicznie.
Będę tu wszystkich wzywać kolejno,
niech prezentują swoje wdzięki,
by rozwiać nudę mą  i te..  wiecie … no …
egzystencjalne królewskie męki!
I nie bać mi się wypatroszenia!
Karnawał wszak nawyki zmienia.

Jak rzekł tak zrobił i zaprosił wszystkie zwierzęta po kolei. Nikt nie wie czy w efekcie nawyki żywieniowe zmienił, ale podobno wszyscy goście przeżyli ten KARNAWAŁ ZWIERZĄT. Czy odtąd lew jaroszem będzie potwierdzić tego dziś nie mogę, ale na pewno rzekł na koniec …

„Każdy karnawał kończy się postem!”
Spać się ułożył, jak kotek miauknął
coś jakby – dobrze się schowajcie?
przez sen, na koniec, wymamrotał:
Post też się kończy  – pamiętajcie!

KARNAWAŁ ZWIERZĄT czyli FANTAZJA ZOOLOGICZNA to spektakl odegrany w teatrze kolorowych cieni – i nie tylko. Przedstawienie stworzono do cyklu czternastu miniatur ilustracyjnych Camille’a Sains- Saënsa. Zabawna historia opowiedziana w kilkunastu wierszach napisanych specjalnie do tych utworów przez Jacka Pietruskiego, zainspirowanego pomysłem angielskiego poety Billa Richardsona. Zarówno muzyka, jak i wiersze, próbują znaleźć szczególne cechy poszczególnych bohaterów ilustrując ich charaktery.

Bilety: 10 zł od osoby /opiekunowie bezpłatnie/

JĘDREK WALCZY O NIEPODLEGŁOŚĆ /spektakl lalkowy/
Spektakl z okazji 100. rocznicy powrotu Torunia do wolnej Polski
20 – 24. 01.2020 r., godz. 9:0, 10:30, 12:00

To historia Jędrka Pietruchy, warszawskiego andrusa, drobnego złodziejaszka, o którym mawiali, że nic dobrego z niego nie wyrośnie i którego poszukiwała policja wszystkich zaborów. Chłopaka w którym drzemał, kochający swój kraj, patriota i takim właśnie, patriotą, odkryła go jego przyjaciółka Malwina.
Jędrek broni Malwiny przed arogancką napaścią rosyjskiego Stójkowego kiedy ta przebywa w Warszawie. Tak się poznają. Ona jest z Torunia i jedzie  przez Warszawę do Krakowa gdzie ma powstać polskie wojsko. Jędrek musi uciekać z Warszawy i też trafia do Krakowa.
Tu zastaje go wybuch I Wojny Światowej, a on wszczyna rejwach z austriackimi żandarmami. Malwinę spotyka przypadkiem i obdarowuje ją pozyskanym na żandarmach karabinem. Kiedy Malwina nagle wyjeżdża Jędrek dowiaduje się od samego Piłsudskiego, że obecnie Malwina przebywa w Poznaniu. Przy okazji Piłsudski docenia jego pomoc w zbieraniu broni dla polskich oddziałów.
Jędrek postanawia wyjechać do Poznania. Jednak trwa wojna Jędrek zamiast do Poznania trafia pod Kalisz. Polskich żołnierzy z Legionów Piłsudskiego Niemcy internują w obozie pod Kaliszem. Internowani głodują, więc mieszkańcy Kalisza i okolic organizują zbiórkę żywności. Jędrek też zdobywa żywność dla internowanych. Dosłownie ją zdobywa od niemieckich gospodarzy, którzy zdążyli przejąć niegdyś polski majątek.
Dopiero potem jedzie za Malwiną do Poznania. Tu zastaje go koniec wojny jednak Poznań wciąż jest niemiecki. Kiedy spotyka Malwinę akurat do Poznania przyjeżdża premier Polskiego Rządu na Uchodźstwie Ignacy Paderewski. Jędrek wywołuję awanturę z niemieckim żandarmem i jak się zdaję niechcący wywołuje Powstanie Wielkopolskie.
Malwina wraca do Torunia. Jędrek jedzie za nią. W Toruniu wciąż stacjonują wojska niemieckie, ale do miasta zbliża się Błękitna Armia generała Hallera. Jędrek, który zakochał się w Toruniu namawia Malwinę by razem przekonywali Niemców, żeby bez walki opuścili miasto dzięki czemu Toruń nie zostanie zniszczony. Jędrek gotów jest nawet użyć swojej pałki by przekonać bardziej opornych. Kiedy Armia Hallera wkracza do Torunia bez jednego wystrzału, sam generał składa podziękowania Jędrkowi i przekonuje go by został w Toruniu bo już niedługo otworzą w Toruniu Wojskową Szkołę Morską do której Jędrek będzie mógł wstąpić by zostać polskim żołnierzem.

Bilety: 15 zł od osoby /opiekunowie bezpłatnie/

Comments are closed