Ali Baba i czterdziestu rozbójników

To już drugi raz współpraca Teatru Afisz i Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej, owocuje bajką dla dzieci, która ilustrację muzyczną czerpie z dzieł muzyki klasycznej. Tym razem zwróciliśmy się w stronę Nikołaja Rimskiego-Korsakowa i jego symfonii „Szeherezada”, a to dlatego by podkreślić klimat baśni „Ali-Baba i czterdziestu rozbójników” autorstwa Bolesława Leśmiana

Jest tu brama w skale
I są czary w bramie!
Ku swej własnej chwale
Otwórz się, Sezamie!

Kto nie słyszał o „Sezamie”, zaklętej jaskini pełnej niezmierzonych skarbów zgromadzonych tam przez tajemniczych zbójców, ten nie zna „Baśni tysiąca i jednej nocy”, a warto je znać. Są nie tylko ciekawe, nie tylko pozwalają nam spojrzeć na inną kulturę, ale przede wszystkim są mądre.

Historia „Ali-Baby i czterdziestu rozbójników” to opowieść o zgubnym wpływie chciwości na nasze życie. Spokojny, mądry i dobry Ali-Baba jest przez los nagrodzony, a jego chciwy, zazdrosny i podstępny brat, przez ten sam los – ukarany.  Na tym prostym zderzeniu dobra i zła można by poprzestać gdyby nie kolejni bohaterowie baśni. Na przykład Herszt i jego czterdziestu zbójców. Niby grabią by zdobyć gromadzone skarby, a przecież je ukrywają i nigdy z nich nie korzystają. Dumą i radością napawa ich to, że przepiękne klejnoty ożywają w tajemniczym „Sezamie”. W ten sposób zbójcy stają się strażnikami ludzkiej prawości narażonej na szwank w obliczu bogactw, a największą dla nich karą  jest kara zapomnienia o zaklętej grocie.

Historia Ali-Baby w naszym spektaklu oparta jest o baśń napisaną przez Bolesława Leśmiana. Ten wielki polski poeta przeniósł do polskiej literatury wiele „Baśni tysiąca i jednej nocy” i zebrał je w tomie „Klechdy sezamowe”. W roku 2017 przypadła 140 rocznica urodzin i 80 rocznica śmierci tego twórcy, postanowiliśmy więc przypomnieć dzieciom, że wśród wielu dzieł, tworzył też literaturę dla dzieci.

Barwny spektakl stworzony z myślą o widzach w młodszym wieku szkolnym trwa 50 min

Autor:             Bolesław Leśmian
Muzyka:          Nikołaj Rimski-Korsakow
Adaptacja, inscenizacja i opracowanie muzyczne:    Jacek Pietruski
Scenografia:   Karolina Czerniawska
Odsada:           Magdalena Gałuszka
Iga Jambor-Skupniewicz
Karolina Suchodolska

Widowiskowy spektakl z ręcznie malowaną scenografią i lalkami.

Przedstawienia odbędą się w dniach: 09 – 13.10.2017r. o godz. 9:00, 10:30, 12:00, i skierowane są dla grup zorganizowanych z przedszkoli i szkół /preferowany wiek 4 – 10 lat)
Koszt: 10 zł od osoby /opiekunowie bezpłatnie/

Kontakt telefoniczny 602 253 809 – Alina Reut
e-mail: edukacja@tos.art.pl

1 Alibaba-AFISZ 2 Alibaba-AFISZ 3 Alibaba-AFISZ 4 Alibaba-AFISZ 5 Alibaba-AFISZ 6 Alibaba-AFISZ 7 Alibaba-AFISZ

Comments are closed